Pokračování 2 - Lyže Rax / Staki - jak učit záklon

Takže výsledek (k mluvenému textu z PROMOVIDEA):

Je pitomost, že se dítě NĚCO nemusí učit. Děti se musí učit všechno, jinak se přizabijou...
Je pravda, že se na lyžích RAX / Staki nemusí učit začátečník lyžovat - protože pro tyhle "lyže" se nepoužívá lyžařská technika = lyžovat se nenaučí, naučí se pouze NĚJAK sjíždět svah - říkejme tomu RAXOVAT / STAKOVAT  :-) . Takže opravdu - nemusíte se učit lyžovat.

A je 100% pravda, že pokud začnete na Raxech / Staki sjíždět svahy jako začátečník, pak nemáte šanci v budoucnu  (po zautomatizování návyků) přestoupit na klasické lyže (a je jedno, jestli krátké nebo dlouhé).

 

Všimněte si znovu - na 90% záběrů těch "sjíždějících" - všem plandají špičky ve vzduchu. Jedině tak tyhle lyže Staki začátečník ovládne bez výuky a rad učitele lyžování. Ale klasickou lyži tak neovládnete - a co pak s tím zažitým příšerným záklonem, to ať mi někdo ukáže. Je to pak konečná. Potvrzeno v praxi = jiná konstrukce = jiná technika.

 

Demagogie tohoto webu je na prokurátora - je to úmyslné matení zákazníka, neodborné výklady a především klamavá reklama - v komplexu celá demagogie připomíná praktiky Šmejdů .....

 

Můj text není odrazování od výrobku, abyste si ho nikdo nazakoupil. Byl jsem u jejich vývoje a vím o čem mluvím. Lyže RAX - STAKI doporučuji pokročilým a dobrým lyžařům jako doplněk pro zábavu a adrenalin - pro červené a černé sjezdovky, pro strže a hluboký sníh....

 

Takže doporučuji - naučte se nejprve dobře (nebo dítě) klasicky lyžovat na normálním lyžařském vybavení, a pak - pokud máte zbytečné peníze - si pro zábavu klidně pořiďte lyže RAX (STAKI). Pokud tolik nemáte, tak stačí uříznutá lyže za patou vázání (prozradím Vám i přesnou vzdálenost zjištěnou při testech - tak, aby to vážně fungovalo úplně stejně..), zakoupit si levné pevné vázání za 500,-Kč, a užijete si naprosto stejnou zábavu jako na Raxech - STAKI. V současném provedení je totiž litinová koncovka naprosto nefunkční... tedy k ničemu. Na obranu proti konstruktérům lyží STAKI - ona tam svůj důvod má. Důvod jediný - na lyžích STAKI pk můžete používat i pojistné vázání - jinak není na co (kam) přišroubovat patu vázání. I proto je na lyžích litinová kocovka.

Bohužel výrobce lyží Staki pozměnil nejen konstrukci lyže, ale i křidélek (oproti originálnímu provedení RAX) V původním provedení po náklonu lyže o 20° začala křidélka řezat do sněhu a stabilizovala tak oblouk na hraně, v současném provedení můžete naklonit lyže o 90°- a křidélka jsou pořád ve vzduchu = k ničemu. To, co vám tak "dobře řeže", je velice krátký a ostrý konec přetížené hrany pod patou vázání... tak to prostě je.

 

 INFO K TECHNICE SJÍŽDĚNÍ NA LYŽÍCH RAX (STAKI):

K provádění oblouků na tomto vybavení se využívá výrazného zatížení lyží v zadní části lyže (záklon a mírný podřep), po uvolnění špiček lyží je možno volně natáčet lyže jakýmkoliv směrem.

Pro ovládání lyží RAX (STAKI) není nutné (a ani možné) používat žádnou ze známých lyžařských technik BEZ PATŘIČNÉ ZMĚNY a úpravy techniky lyžování - to pak umožní ji aplikovat i na tomto vybavení.

Z uvedeného vyplývá, že pokud lyžař již neovládá techniky pro sjíždění a zatáčení na klasických lyžích, na lyžích RAX - Staki získá pro klasické lyžování pouze špatné návyky, které v lyžování využije pouze velice omezeně - záklon, brždění patami v záklonu, natáčení trupu a paží do oblouku atd.  - a které jsou pro klasické lyžování vyloženě škodlivé.

Pokud by byl veden lyžařský výcvik na lyžích RAX - STAKI , pak toto vybavení neumožňuje začátečníkům bezchybné provádění některých základních a důležitých cviků, důležitých pro ovládání klasických lyží.

Každý, kdo začíná na lyžích RAX - Staki - poprvé jako začátečník sjíždět lyžařské svahy, postupuje velice rychle a jednoduše k jedinému cíli = dostat se relativně bezpečně ze svahu dolů - a to jakkoliv a jakýmkoliv způsobem, s možností brzdit třeba i pouze záklonem = patkami lyží.
Lyže RAX - STAKI jsou o 30% pomalejší z důvodu zařezávání rovného, krátkého a tvrdého konce lyží pod patou vázání, a neumožňují tak přejíždění rovnějších úseků jako klasická lyže. prostě - budete víc chodit a více se odrážet...

Při přestupu na delší lyže (například požadavek rychlejšího sjíždění, což toto vybavení vyloženě neumožňuje = účast na závodech ve sjezdu nebo slalomu - i v rámci školního lyžařského výcviku), není schopen lyžař začínající na lyžích RAX - STAKI - naučenými pohyby spolehlivě a především BEZPEČNĚ ovládat JAKÉKOLIV jiné lyžařské vybavení a musí zahájit znovu výuku základů = lyžařský výcvik na klasických lyžích od prvních kroků = na patřičném vybavení = klasické lyže !

 

Z těchto důvodů je naprosto jednoznačné, že lyže s koncepcí RAX / STAKI jsou určené pro lyžaře:

  • kteří netouží po postupném zdokonalování v technice lyžování a chtějí se pouze dostat ze svahu dolů
  • pro začátečníky, kteří se nechtějí - a nebudou chtít - učit sjíždět na klasických lyžích (špatné návyky)
  • kteří chtějí především jezdit pomalu a nevadí jim občasná "procházka" pěšky za družstvem, které přejíždí delší roviny na klasických lyžích bez problémů (narozdíl od Raxů)
  • nebo především kteří již zvládají klasickou lyžařskou techniku a hledají zábavu a adrenalin v terénu i na prudší sjezdovce


 

Lyže RAX - STAKI jsou nevhodné pro:

  • výuku lyžování začátečníků
  • rovné a pozvolné svahy
  • školní lyžování a lyžařské kurzy

 

 

Několik mých dalších textů na toto téma:

http://www.snowblade-academy.banda.cz/clanek/101455/cernoch-c-6/

http://www.snowblade-academy.banda.cz/clanek/46023/jeste-jednou-lyze-rax/

http://www.lyze-snowblade.cz/zbozi/3418/carvingove-lyze-RaxSki---easy-carv.htm

 

Takže prosím - lyžujte s rozumem - a pozor na podnikatele, kteří bez ohledu na Vaše zdraví Vám prodají / vnutí naprosto cokoliv .....

 


 

 
 
 
 
TOPlist