Co jsou to

SUPERSHORTIES


KRÁTKÉ LYŽE SNOWBLADE

– kde se tady vzaly - ?

 

Supershorties - nový technický pojem – název pro lyžařské vybavení, které se v lyžování objevilo na začátku nového tisíciletí - krátké lyže pro dospělé - snowblade a skiboard.

Do té doby jsme všichni dobře znali klasické – sjezdové lyže, běžky, speciální lyže na lety na lyžích, upravené lyže na akrobatické lyžování a v závěru 90. let se objevil i snowboard.


A právě akrobatické lyžování přišlo poprvé s naprosto novým trendem v lyžování – zkracování lyží. Pro některé jeho discipliny se začaly používat tzv. modely COMPACT – lyže byla kratší než klasické lyže, a především byla i širší. Tato lyže vynikala příjemným skluzem a podstatně lehčím ovládáním než lyže klasických délek a parametrů.

 

Podobnost není pouze náhodná .....
Především jedna z disciplin AL byla něčím naprosto vyjímečná. Vynikala obrovskou kreativitou lyžaře-závodníka - neuvěřitelné technické dovednosti v jízdách a ovládání lyží ohromovaly diváky a ostatní lyžaře. Tzv. Balet na lyžích, později AcroSki lákal téměř 100 let spousty diváků......


A právě tady, v této disciplině můžeme hledat předchůdce dnešních lyží z kategorie lyží supershortiesskiboard a snowblade.

Již tehdy se v této disciplině používaly na svoji dobu extrémně krátké lyže – zpočátku 80% výšky postavy závodníka, později i kratší. Některé speciální modely lyží pro balet se již vyznačovaly širším a velice stabilním a pružným provedením a měly i více ohnutou patku lyže vzhůru.
Původní význam zvedání paty u lyží bylo především umožnění hladšího průjezdu lyže při jízdě v boulích – krátký konec patky není tak pružný, aby mohl v ostrém průhybu lyže kopírovat terén – hrany patek pak ostře „drhly“ a řezaly do spodních stěn boulí. Při jejich ohnutí směrem vzhůru (a zakulacení, čímž se odtranily i ostré hrany)  projížděla lyže v boulích mnohem měkčeji a bez „drhnutí“ pat.

 Lyže byly vybaveny také speciálním – pevným vázáním, které se vyznačovalo především lehkostí a stabilitou a montážní bod byl posunut více do těžiště lyže – směrem ke špičce.

Vysoká pružnost a pevnost v ohybu, širší konstrukce, krátké provedení a pevné vázání schopné přenášet i vysoké tlaky při ovládání lyží - absence podélné drážky a vylepšení točivých vlastností lyží – to byl náznak první malé revoluce ve výrobě lyžařského vybavení.
V té době byla ovšem lyžařská veřejnost k těmto úpravám poněkud nedůvěřivá – lyžařští odborníci pořád doporučovali jako měřítko pro optimální délku lyží výšku postavy lyžaře, raději tužší konstrukce, s výrazným zaměřením na rychlostní sjezd.
Špatná ovladatelnost ve smyku a horší točivé vlastnosti těchto lyží nutily do vyšších rychlostí i začátečníky.

Jediná doporučovaná lyžařská technika, která ovládala naše sjezdovky, byl dlouhý nebo střední oblouk projížděný ve smyku – ten byl řízený přenášením váhy z levé lyže na pravou, přesně načasovaným snižováním a zvyšováním těžiště (dlouhé lyže bylo potřeba v oblouku odlehčovat) a zpočátku i těžkopádným natáčením těla do směru zatáčení. Pokusy o modernější a výhodnější protirotační techniky byly pro lyžující veřejnost na tomto vybavení nezvladatelné.....

 

Kraťasy poprvé (u nás) ve výuce lyžování

Již v druhé polovině 80.let akrobatické lyžování využívalo i rychlejší a spolehlivější metodu výuky lyžování, jejíž základy byly postavené na Rakouské protirotační technice, dokonalejší práci těla a především využití lyží z kategorie shorties - relativně - a na svou dobu - krátké lyže.

Podstatné pro zvládnutí této techniky bylo používání kratších a točivějších lyží, které tento jednoduchý a rychlý způsob výuky umožňovaly. Tato metoda byla doporučována především pro disciplinu AcroSki a Akrobatický sjezd (jízda v boulích). Tato metoda umožňovala rychlejší zvládnutí tehdejší jediné lyžařské techniky (řízený smyk), získání stability a všestrannosti při ovládání lyží.

Při tehdejších trendech v lyžování (délka lyží a jejich parametry) byla však tato metoda výuky pro veřejnost nepoužitelná. Chybělo vhodné vybavení a hlavní výukové trendy šly stále jinou cestou – směrem k závodnímu sjezdovému lyžování - i proto nebyla tato metoda doposud zveřejněna. Tato výuka již v té době obsahovala kromě výuky ovládání lyží tzv.driftováním i tzv. oblouk vyjížděný po hraně lyže – v podstatě dnešní Carvingový oblouk.

 

Nové trendy

Začátkem 90. let zanikla disciplina AcroSki a v AL ji nahradila disciplina sice také technická, ale víceméně  rychlostní a agresívní – SkiCross.

Vývoj triků na lyžích používaných v AL se sice zastavil, ale jejich část se přesunula do závodů v boulích – Akrobatický sjezd.

Brzy se začal objevovat i další trend v lyžování, vyznávaný především mladou generací – Newstyle. Základy převzaté z akrobacie na lyžích, i původní název Freestyle-skiing se ujal. Pouze významově začal představovat celkově nový životní styl mladé generace vyznačující se odmítáním jakýchkoliv zásad, pravidel a omezování – nyní i v lyžování.

Sjíždění nebezpečných svahů, nepřekonatelných překážek, budování Snowparků – to je nový trend v lyžování dnešní mládeže, který odstartoval právě i příchod skiboardu v roce 1998/9.

 

Nejprve v USA
Vybavení i technologie se zdokonalují a v této době - začátkem nového tisíciletí - přichází již tradičně ze Spojených států nový, nyní upravený, ale víceméně původní model trikových lyží – model skiboard.

Svou premiéru měl skiboarding v USA v lednu 1998 jakožto nové sportovní odvětví na zimních hrách ESPN - X-Games. Jedna z největších amerických sportovních redakcí pořádá každoročně v létě i v zimě tzv. X-Games program, kde představuje novinky v extrémních sportech.
Další posun do popředí bylo obsazení poloviny hlavní strany New York Times, kde se skiboarding představil jako nové sportovní odvětví. Ještě ten samý rok mělo možnost sledovat několik tisíc diváků skiboarding na jeho zimním Tour po několika hlavních státech USA.


Příchod supershorties do Evropy

V Evropě představil skiboardy 6. - 8.listopadu 1998 jeden z bývalých několikanásobných vícemistrů světa v Akrobatickém lyžování – Hermann Reitberger. Na Rakouském Kitzsteinhornu v rámci akce Media Opening mělo cca 40 redaktorů nejprestižnějších zimních lyžařských časopisů možnost se seznámit s novým vybavením a i novým sportem pro mladé – poprvé byl předveden model Skiboard fatty K2 a skiboarding v základní formě. Každý měl možnost si skiboardy i vyzkoušet v novém snowparku i na sjezdovce – a odezva byla obrovská.

Hned 2.května 1999 se na stejném místě konal opět pod režií Hermanna Reitbergera celoevropský závod ve skiboardingu – K2 SONY skiboarding Slopestyle, za účasti 38 jezdců z různých zemí

 

Hermann Reitberger ihned pochopil obrovské výhody a přednosti těchto krátkých – z akrobatického lyžování již i jemu známých a nyní trochu upravených - lyží. Opět pevné vázání, větší šířka, zvedlá pata (modely se nyní pyšní názvem TwinTip a spousta současných odborníků na lyžování uvádí tuto úpravu jako úžasnou „novou vychytávku“ umožňující bezproblémové ježdění i pozadu).


Dokonalé materiály umožnily oproti původním trikovým lyžím další zkrácení délky a ta se ustálila na optimálním 1m – což se dá považovat jako hranice pro výbornou ovladatelnost a zachování si ještě dobrých jízdních vlastností i pro klasické lyžování (předozadní stabilita, klid v jízdě). Ve výrobě je samozřejmě několik délkových variací i pro různá speciální využití.


První využití
První využití těchto modelů lyží bylo tedy především pro zábavu – zkrácení lyží umožnilo odložení holí (není třeba velkých pákových sil horních končetin pro ovládání triků jako u dlouhé lyže) a lyžaři na těchto krátkých lyžích začali budovat první veřejné Snowparky. Současný příchod Snowboardu ještě posílil řady vyznavačů těchto zařízení. K nim se přidali i Freestyloví „trikaři“ na freestylových lyžích klasických délek – skoky se podstatně prodloužily, soupeření všech těchto skupin vyvolává vlny adrenalinu ...... skiboarding byl na začátku r. 1999/2000 vyhlášen jako sport nového tisíciletí.......

............tehdy se však skiboard i poprvé začal odlučovat od veřejnosti. Tyto nové lyže byly představeny a vnímány jako speciální nářadí se speciálním zaměřením - pro nové sportovní odvětví - a i to je jeden z důvodů, proč jej veřejnost nepřijala okamžitě jako klasické lyžařské vybavení přinášející nové možnosti v lyžování.

 

Carving - další masové využití
Současný nástup carvingového lyžování však brzy objevil i nové využití krátkých lyží – poměrně malý radius umožňující „řezání“ kratších a bezpečnějších oblouků, přijemné ovládání a nenáročná přeprava tohoto vybavení posunula tuto lyži do nových možností a dimenzí. Jejich skvělých jízdních vlastností využili ihned někteří výrobci a přizpůsobili tyto krátké trikové lyže více pro veřejnost ........

....vznikl tak nový, upravený model krátkých lyžímodel SNOWBLADE, který se tak přiblížil více veřejnosti. Veřejnost tak má k dispozici univerzální lyži pro lyžování všech generací, lehce ovladatelnou a hlavně nevyžadující vyšší rychlost pro její ovládání. Pro výuku carvingového oblouku, základů lyžování začátečníků, zábavu v jednoduché formě a „omlazení starší generace“ není doposud lepšího lyžařského vybavení.

Zachována byla i délka cca 1m, s možností zakoupit modely i o několik centimetrů kratší (pro lehčí děti a mládež nebo vyznavače in-line bruslí) nebo delší (pro toho, kdo se přeci jenom více vyžívá v rychlosti ve spojení s příjemným a lehkým ovládáním lyží, např. v jízdě v terénu, v boulích apod.). Použití holí je plně na lyžaři a jeho lyžařském stylu – nejsou nutností, ale často pomohou - jejich stabilizační funkce v jízdě a při provádění triků je neodiskutovatelná...

Bohužel však doposud přetrvává i u odborníků názor, že tento model lyží je využitelný pouze pro výuku carvingu a pro zábavu mladé generace. Málokdo bere na zřetel poslední úpravy modelů snowblade, které naproti původním skiboardům udělaly z tohoto modelu všestranně využitelnou krátkou lyži i pro základní lyžování - s obrovskými přednostmi.

.................................................

Rekreačním a mnohdy i sportovním lyžařům dokáží lyže snowblade přinést obrovské množství nových zážitků a otevírá nové dimenze v lyžování. Možnosti komplexního a univerzálního využití v mnohém překonávají klasické lyže a spousta lyžařů je již dnes používá i jako základní a jediné lyžařské vybavení.

Lyžování s lyžemi snowblade / podobně jako s krátkými lyžemi shorties / se stává zábavným, jednoduchým a nenáročným koníčkem, což oceníte především na úzkých a přeplněných sjezdovkách, v oblastech s nedostatkem sněhu a s nejistou lyžařskou sezonou. Pokud se rádi vyžíváte v pomalé jízdě a ve vychutnávání techniky a obratnosti lyží, stojí Vám za to lyže snowblade a shorties vyzkoušet ....


 
 
 
 
TOPlist