Co jsou to

lyže SHORTIES ?

 

Všeobecný překlad = Shoties = krátký. Říkejme jim tedy KRÁTKÉ LYŽE.

 

Co to ale jsou - krátké lyže ..... pro někoho je délka 150 už "krátká" - protože cíl jeho lyžování jsou nejvyšší rychlosti, pro někoho je to lyže dlouhá - třeba pro dítě, nebo pro lyžaře s malou váhou.

Všeobecně jsou lyže shorties zařazené do délkové kategorie 110 - 130cm. U toho může zůstat, protože v této kategorii s lyžemi SHORTIES opravdu budeme pohybovat. Takže jsme zůstali u délky = vymezený pojem.

 

Délková kategorie pod 100cm je už trochu známá pod názvem SUPERSHORTIES - všeobecně to jsou lyže snowblade a skiboard. To jsme ale už trochu jinde - především co se týče jízdních vlastností.

 

Lyže je tedy nutno vnímat nejen podle délky (je to téměř vedlejší údaj), ale především podle jejich jízdních vlastností. A dnes jsme schopni vyrobit lyže v délkové kategorii shorties - ale s jízdními vlastnostmi délky např. 150 / 160cm. Co teď ?

 

Populace na této planetě - především v našem pásmu - je neustále slabší a slabší. Sportovní výkony minulé generace dětí jsou pro ty dnešní děti často utopií. Hroutí se systém tělesné výchovy ve školách , ruší se lyžařské výcviky, děti - a často i dospělí - raději nelyžují, protože nejsou schopni ovládat takové lyže, jako jejich rodiče a prarodiče.

 

Lyže se za posledníc 30 let zkrátily o 30-40cm. Současná generace (píše se rok 2013) už jezdí na lyžích 150-165cm, v osmdesátých letech byla normální délka 170-180cm, v šedesátých letech 180-190cm.... Logicky lze předpokládat, že slabší generace si MUSÍ opět "odlehčit", aby se mohli na sjezdovkách opět pohybovat "lehce" a BEZPEČNĚ.

 

Délka lyží se nebude zkracovat donekonečna. Už dnes přichází výrobci se spoustou "vychytávek" a "fint", jako jsou úpravy ROCKER, vyměkčení lyží, čipování atd., aby se lyže stávaly stéle lépe ovladatelné.

 

Jedna z cest je zkrácení lyží na UNI - délku, a aplikace technologií a úprav do konstrukce lyže tak, aby se chovala jako "určitá délka". Tzn. 120 = 150 / 120 = 160 / 120 = 170......

Pod 120cm se lyže již zkracovat na 100% nebudou. To už je na úkor směrové i předozadní stability, včetně stablity v měkčím sněhu. Délka lyží skončí na 120 - 140cm, díky provedení pak budou mít lyže jízdní vlastnosti takové, aby si opět každý lyžař vybral tu "svoji délku" = provedení.

Z toho i vyplývá, že lyže se nebudou volit a vybírat podle výšky postavy - ale základní měřítko bude (a pro mne již léta je) váha + vyspělost lyžaře = i jeho převládající lyžařský styl.

 

A jsme zase u délky lyží - pokud vyrobíme v kategorii lyží SHORTIES několik provedení s různými jízdními vlastnostmi, má současná generace opět dveře na sjezdovky otevřené .... děti umíme naučit lyžovat za 1-2 hod, maminky přetížené prací v domácnosti si na lehce ovladatelných lyžích mohou o víkendu pojezdit na modré sjezdovce bez toho, aby pak polovinu týdne nemuseli strávit ve stavu nemocných s křečemi v nohách, tátové od rodin si koupí lyže v provedení, kdy budou lehce ovladatelné pro pohyb kolem dětí - ale zároveň umožní zažít i sportovní a stabilní jízdu.

Pak všechny lyže uloží díky uni-délce pohodlně do kufru - a jak rodinná generace bude stárnout / fyzicky se vylepšovat - bude jim vyhovovat celá řada "rodinných lyží" jedné délky - ale různých jízdních vlastností, kde si každý vybere to svoji. S vázáním pro celou rodinu, bezpečné a lehce ovladatelné...

 

Utopie ?

 

To jsou lyže WEX - základní myšlenka a idea lyží z kategorie SHORTIES - lyží pro budoucí generace ......

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
 
 
 
TOPlist