Něco málo o lyžích .... snad TUDY VEDE CESTA ?

Několik základních údajů ....

 

V lyžování je dnes k dispozici spousta modelů lyží, které se dají rozdělit do několika kategorií.

Základní dělení je jednoduché = sjezdové lyže / běžky / turistické ...... asi není o čem přemýšlet. Snad jedině kam zařadit "lyže" jako jsou například modely RAX, travní / pásové lyže atd... ale to je řešení trochu složitější, tak to budou speciálky na "něco", co tvoří svoji vlastní kategorii.

Chvilku se budeme věnovat kategorii, která nás zajímá nejvíce - sjezdové / carvingové lyže.

Kromě hlavních kategorií se sjezdové lyže rozdělují do několika podkategorií, ve kterých je dnes - mírně řečeno - tak trochu bordel :-)

Jde především o carvingové lyže, které nějaký velice zkušený chytrák - určitě s vysokoškolským diplomem - dokázal rozdělit dále na cca 8 kategorií !!! (allroundcarver - allridecarver - funcarver - extremcarver - crosscarver - racecarver - slalomcarver - topcarver - womencarver - ladysportcarver atd. atd. atd = podle mne = magor..). Ty dokázal dělit na další podkategorie a podkategorie zase na další podkategorie .... a tenhle směr mne už také nezajímá, takže zůstaňme u kategorie carvingové lyže..... Ty dnes zahrnují asi tak největší počet modelů lyží vyráběných v současné době.

 

Problémem pro dělení a určování druhu a modelu lyží je dnes i způsob, komu a jak se které lyže doporučují ... také na dlouhou diskuzi.

V naší činnosti se ale úzce specializujeme na modely, o kterých jsem už v osmdesátých letech prohlásil, že s ohledem na vývoj naší populace, technologií a materiálů, to jednou bude nejpoužívanější kategorie lyží na této planetě - lyže tak trochu "kratší" - a vždy carvingové :-)

 

KATEGORIE a MODELY LYŽÍ SHORTIES a SUPERSHORTIES.

Do konce osmdesátých let končila kategorie lyží shorties (tedy tzv. krátkých lyží) na délce 160cm = vše pod 160cm byly lyže krátké (shorty), tedy speciální lyže, které se používaly pouze pro některé lyžařské discipliny (akrobatické lyžování).

To se však začalo časem prudce měnit, a "pád této kategorie" do podstatně kratších dimenzí nastal s příchodem - právě carvingových lyží.

Standard začal na délce 180/170, pád pokračoval na 160, 150, dnes dostanete v dámské kategorii "normální carvingové lyže" v délce 140- 144cm .... v osmdesátých letech nemyslitelné - a směšné.

Kategorie "krátkých" lyží se tak posunula pod hranici 140cm - supershorties se objevily v délkách okolo 100cm, tzv. minilyže atakují hranici kolem 60cm - vše v carvingovém provedení, pro zátěž dospělým lyžařem.

Co dál?

Nic extrémního - současné technologie nám umožňují vyrobit cokoliv, v lyžařském průmyslu se otevřely dveře novým nápadům a možnostem.

Tento svět je ale hodně zkostnatělý a lidé nové nápady dost často odmítají i vyzkoušet - ze strachu, z přesvědčení - někdy i z hlouposti.

Jedním z mých nových nápadů je využít vše, co nám současná doba nabízí - a využít i hlouposti mnohých výrobců lyží, kteří za vidinou vysokých zisků pokračují i nadále v trendu "prodat co nejvíce materiálu najednou = komukoliv" a za nejvyšší ceny - a přicházím tedy s úplně novou myšlenkou  ... UNI modely v jedné - vyzkoušené - délce, které se budou svými jízdními vlastnostmi chovat jako RŮZNÉ délky - určené pro různě těžké lyžaře ...

No - a dnes si již může i spousta našich zákazníků ověřit, zda se to povedlo - a zda je tato myšlenka reálná.

A jestli opravdu - TUDY VEDE CESTA....

 


 

 

Pokračování tématu:


 

 
 
 
TOPlist